« Ožujak 2024 »

Korisne stranice

Posjet Vukomeriću

U petak 15.10.2017. godine  učenici drugog i trećeg razreda PŠ Lukavec, u pratnji svojih učiteljica i pomoćnika u nastavi, išli su u Vukomerić posjetiti Reciklirano imanje udruge ZMAG.

To je prvo takvo imanje u našoj domovini. Kuće su napravljene od drva, kamena, slame i gline. Gradnja prirodnim materijalima pruža potpunu zdravstvenu sigurnost jer materijali ne ispuštaju ništa toksično i štetno za čovjeka. Krovovi su prekriveni travom i biljem.

Na ulazu u imanje dočekala nas je gđa. Sendy Osmičević koja je bila naša voditeljica. Budući da je bilo malo hladno, prvo smo se zagrijali uz šalicu toplog čaja od koprive,  kadulje i drugog raznog bilja koje raste na imanju. Razgledavali smo kuće, a voditeljica nam je kod svake objasnila način gradnje. Najzanimljiviji nam je bio krov kuća koji je prekriven travom i biljkama, hotel za kukce i poljski wc.

Nakon obilaska imanja krenuli smo u izradu hranilice za ptice. Sad nam je bilo jasno zašto smo morali donijeti tuljce wc papira. Njih smo prvo namazali kikiriki maslacem. To je bilo dosta težak zadatak jer je u početku više maslaca bilo u ustima nego na kartonu. Nakon toga smo ga uvaljali u sjemenke za ptice. Zavezali smo špagu i otišli u šumu objesiti hranilice na grane drveća. Neki učenici su odlučili odnijeti hranilice kući.

Pri povratku iz šume, kuhar nas je iznenadio zakuskom. Bilo je tu falafela, svježeg i suhog sira, humus namaza, kruha sa sjemenkama te čipsa i umaka. Sve nam je bilo jako fino.

Malo smo se poigrali u kućici na drvetu, a nakon toga otišli u vrt u berbu. Podijelili smo se u grupe i počeli brati plodove: cherry rajčice - crvene i žute, velike rajčice, paprike, patlidžane i kukuruz.

Vrijeme nam je brzo prošlo u igri i radu. Zadovoljni i malo umorni vratili smo se u našu školu. Jedva čekamo slijedeći susret sa Sendy. Posjetit će nas u školi. Što ćemo tada raditi, pisat ćemo vam nakon toga. (Učenici  2. i 3. razreda PŠ Lukavec)

fotogalerija

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 3. 10. 2017.