Međuškolski projekt: Blagdanski običaji našega kraja

Učenici 5.b razreda OŠ Eugena Kvaternika i 5.c OŠ Mato Lovrak započeli su projekt istraživanja Božićnih i Uskrsnih običaja u svom kraju. Prvi sastanak održan je virtualno putem Microsoft Teams platforme 27. studenog 2023., a projekt koordiniraju vjeroučiteljice Nataša Čurić i Andrijana Petrović. Vrijedna projektna suradnja dvije škole provodi se već treću godinu za redom.

Ciljevi projekta su višestruki - učenici žele istražiti kako su se vjernici nekada pripremali za slavlje Božića i Uskrsa te otkriti običaje specifične za svoj kraj. Na prvom sastanku, učenici su se predstavili, dijeleći informacije o svom mjestu, školi i razredu. Vjeroučiteljice su ih uputile u svrhu projekta te potaknule na angažman roditelja, baka i djedova prilikom istraživanja o Adventskim i Božićnim običajima.

Zadaci su postavljeni jasno i ciljano - istražiti povijest slavljenja Božića i Uskrsa u kršćanskim obiteljima te proučiti lokalne Božićne i Uskrsne običaje. Učenici su potaknuti koristiti različite izvore informacija, a poseban naglasak stavljen je na uključivanje obitelji u istraživanje.

Nakon prikupljanja informacija, učenici će prezentirati svoje rezultate na kreativan način, bilo putem školskih prezentacija, izložbi ili drugih oblika prezentacija. Cilj je ne samo educirati, već i dijeliti bogatstvo kulturne baštine i tradicije svog kraja.

Pratite nas kako biste saznali više o rezultatima njihova rada!

objavio: Nataša Čurić   datum: 28. 11. 2023.