Unošenje svjetla na blagdan Svete Lucije

Članice etno-skupine naše škole su 13.12. na blagdan Svete Lucije oživjele običaj unošenja svjetla. Djevojčice su na radost i oduševljenje starijih župljana, obučene u narodne nošnje, unijele svjetlo u crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije. Zahvalni smo Kulturno umjetničkom društvu Lukavec, posebno voditeljici Karli Šiprak  na ustupljenim nošnjama te gospođi Mirti Damjanović na  pomoći oko oblačenja djevojčica. Oživljavanje ovog običaja unijelo je radost među prisutne, a svima želimo da im svjetlo svete Lucije osvijetli put i vodi ih ususret Božiću!  (J.R. D.A)

Više pod opširnije.

Grad Velika Gorica na dan Svete Lucije, 13. prosinca slavi svoj dan grada.
Uz blagdan Svete Lucije vežu se brojni zanimljivi običaji. Jedan od poznatijih običaja je sijanje pšenice kao simbol plodnosti i obilja u nadolazećoj godini. Pučki običaj je predviđanje vremena za novu godinu jer je od Lucije do Božića 12 dana. Jedan dan predstavlja jedan mjesec u godini.
Običaj je da se za Svetu Luciju napiše 13 želja na 13 papirića koji se preklope, svakoga dana se bez otvaranja jedan spali. Na Božić se otvori papirić koji ostane i ta želja ima potencijal ostvarenja. Prije su se djeca darivala na dan Svete Lucije. Djeca su se za Svetu Luciju igrala svjetlom kako bi omogućili svjetlo i radost drugima. Jedan zabavan običaj bio je i obilaženje kuća. Mladi su dubili bundeve te unutra stavljali svjećicu. Osvijetljenim bundevama plašili su malu djecu te su dobivali sitnice na dar. Naše učenice iz etno skupine ispitale su kazivače u svojim naseljima o njihovim sjećanjima za slavlje blagdana Svete Lucije.
Kazivači navode kako se uvijek slavila Sveta Lucija, išlo se u crkvu, sadila se pšenica, pjevalo se, palile su se svijeće, molilo se, djeca su se igrala sa svjetlom.
Dubljenje bundeva je bilo rjeđe, no neki kazivači se sjećaju kako su muškarci dubili bundevu, unutra se stavljalo svjetlo. Bundeve su mladi nosili po selu i plašili su djecu. Mladi s bundevama bi od domaćina dobili neke sitnice na dar. (J.R.; D.A.)

objavio: Administrator   datum: 14. 12. 2023.