« Travanj 2024 »

Korisne stranice

Projekt građanin: Županijska smotra iz područja građanskog odgoja i obrazovanja

Županijska smotra iz područja građanskog odgoja i obrazovanja, naziva  ,,Projekt građanin'' održala se 27. ožujka 2024. u Osnovnoj školi Sveta Nedelja, Područna škola Strmec. Organizator smotre je voditeljica Županijskog stručnog vijeća Sandra Vuk, a samu smotru je otvorio gradonačelnik grada Svete Nedelje  Dario Zurovec. Osnovnu školu Eugena Kvaternika predstavljale su učenice Iskra Strineka, Bruna Markov, Gita Ćosić, Korina Hasija i Ema Balić iz 7.b razreda. Mentorica učenicima je bila vjeroučiteljica Nataša Čurić, a u pripremi projekta sudjelovala je i učiteljica Marina Mužek.

Klikni opširnije za više informacija!

Ekipa, iz naše Osnovne škole Eugena Kvaternika Velika Gorica, je predstavila svoj već nagrađivani projekt ,,Što sve mogu u svom gradu?". Cilj ovog projekta bio je poticanje aktivnog sudjelovanja učenika u lokalnoj zajednici kroz upoznavanje s funkcijama i radom gradskih institucija. Projekt je usmjeren na razvoj svijesti o građanskim pravima i dužnostima te na promicanje vještina kritičkog mišljenja, komunikacije i suradnje. Predstavljeni projekt je ispunio sve tražene uvjete povjerenstva, te se tako plasirao na državnu smotru koja će se održati u Zagrebu 18. svibnja 2024.

Na smotri su jednako uspješno nastupili i ,,Đureki" iz Osnovne škole Dure Deželića Ivanec, ,,Zaprešićki velikani" iz Osnovne škole Ljudevita Gaja, ,,Volim Pojatno" iz Osnovne škole Kupljenovo, ,,Bekadi iz Svete Nedelje" te ,,8.b" razred iz Osnovne škole Milana Langa Bregana.

Inače, Projekt građanin je organiziran od strane Agencije za odgoj i obrazovanje. Cilj projekta je osnažiti učenike da postanu konstruktivni članovi društvene zajednice kroz prepoznavanje i rješavanje manjih, no važnih problema koji utječu na okolinu u kojoj žive. Ovim projektom učenici se usmjeravaju da kroz demokratske procese odabiru problematiku kojom će se baviti, te u suradnji s nastavnicima, roditeljima, stručnjacima i lokalnom zajednicom traže i provode rješenja.

Za provođenje Projekta građanin potrebni su voditelji koji su prošli stručnu edukaciju. Kroz rad na projektu, učenici razvijaju različite vještine poput istraživačkih, rješavanja problema, timskog rada, javnog nastupa, poduzetničke osviještenosti, kao i razumijevanje pravnog sustava i međukulturnih vrijednosti. Sve to doprinosi boljem razumijevanju građanskih dužnosti i prava, ali i unaprjeđuje njihov osobni razvoj i školski uspjeh.

objavio: Nataša Čurić   datum: 27. 3. 2024.