« Travanj 2024 »

Korisne stranice

Terenska nastava na Risnjak

Kao i svakog turista, pa tako i mene Risnjak je očarao. Još dugo nakon odlaska u meni su se javljale neobično lijepe slike koje su me podsjećale na lijepo provedenu terensku nastavu.

R I S NJ A K

Nacionalni park Risnjak smjestio se u Gorskom kotaru. Dobio je ime po risu. To je nacionalni park koji obiluje prekrasnim bujnim zelenilom.

Njegove bogate šume svojom ljepotom privlače znatiželjne turiste. Čist i svjež zrak osvježava svaki organizam tako da se svi tamo osjećaju poletno. Zelena boja koja prevladava odmor je za oči. Iznad visokog i gustog drveća proviruje nebo poput beskrajnog, plavog mora. Zlaćano sunce koje se sramežljivim zrakama probija roz široke krošnje daje biljkama i životinjama neiscrpnu energiju. U očaravajućem pogledu ističu se krhke i nježne grane breze. Svakom znatiželjnom turistu posebnu pažnju plijene lobode svojim čudnim izgledom. Kada priđeš zvjezdanom ljiljanu, čuješ zuj zaposlenih pčela. Osvrneš li se oko sebe vidjet ćeš mnogo šarenih leptira što lete od cvijeta na cvijet. Pjev raznolikih ptica stvara poseban, smiren ugođaj. Ako te prati sreća možeš ugledati risa, medvjeda, srnu, jelena, divlju svinju, vuka ili divokozu. Oko umjetnog jezera možeš vidjeti poneku druželjubivu divlju patku, a pogledaš li u dubinu jezera vidjet ćeš jata riba.

Valentina Pavišić, 6c

objavio: Maja Mačinko   datum: 8. 11. 2011.