« Travanj 2024 »

Korisne stranice

Hrvatska liga robotičara

9. prosinca 2011. u OŠ Mate Lovraka u zagrebu održana je Hrvatska Liga robotičara, natjecanje temeljeno na međunarodnom natjecanju RoboCupRescue.  Natjecatelji su učenici od 8 – 17 godina. Među 27 prijavljenih ekipa sudjelovao je i tim naše škole koji su činili Dominik Polić i Marko Vuglenović, učenici 8d razreda sa svojom mentoricom, profesoricom Majom Mačinko Kovač, plasirali su se na deseto mjesto.  Ova aktivnost ima za cilj druženje mladih robotičara, stjecanje novih znanja i vještina, razvijanje motorike, kreativnosti i inovativnosti, pripremu za međunarodna natjecanja.

Inicijativa za RoboCupRescue natjecanje pokrenuta je nakon razornog potresa koji je pogodio grad Kobe  u Japanu  17.siječnja 1995. godine uzrokujući više od 6500 žrtava, uništivši više od 80 000 drvenih kuća. Izravno ili neizravno potres  je pogodio više od milijun ljudi a šteta od potresa  procijenjena je na više od 1 milijarde dolara. Spašavanje ljudi u katastrofama je najozbiljniji društveni problem. Od robota se zahtijevalo da pokažu svoje sposobnosti u kretanju i savladavanju prepreka koristeći razne vrste senzora. Od ekipa se očekivalo timski rad, razvijanje različitih strategija savladavanja prepreka i spašavanja. Ekipe su trebale napisati programe za razne vrste sučelja. Cilj je povećati svijest o izazovima koji se stavljaju pred robote i javljaju u aplikacijama za urbano traganje i spašavanje pomoću robota. Konačni cilj je uporaba robota u akcijama spašavanje života i imovine ljudi u katastrofama.

Natjecanje se sastojalo od dva zadatka:

1.  KRUG  Robot se nalazi izvan područja koje je pod elementarnom nepogodom, ulazi u to područje,i u što kraćem vremenu spašava tri žrtve. Žrtve se postavljaju na mjesta koja će biti određena bacanjem kocke. Žrtva je spašena kada je izvan obilježenog područja  i ne dodiruje crnu crtu.

2.KRUG  Robot treba uz pomoć senzora pratiti crtu, zaobići prepreke, ležeće policajce... spasiti žrtvu i na kraju biti svjestan da je izvršio zadatak, ostaviti žrtvu u kutu i vratit se 10 ili više cm unatrag.

objavio: Maja Mačinko   datum: 11. 12. 2011.