Područna škola Dubranec

Dan kravate

I ove školske godine u našoj školi odlučili smo obilježiti Dan kravate. Inače se Međunarodni Dan kravate obilježava 18. listopada u cijelom svijetu, a od 17. listopada 2008., odlukom Hrvatskoga sabora, obilježava se i u našoj zemlji.

Kravata je jedini hrvatski simbol univerzalno poznat i cijenjen, a istodobno prepoznatljiv kao hrvatski; također je simbol Europe i nekih ključnih civilizacijskih vrijednosti. Iako Hrvati, istina, kravatu nisu “patentirali”, ali su je, kao modni detalj, u 17. stoljeću raširili po Europi, tako da je pod hrvatskim imenom postala, i do danas ostala, nezaobilaznim modnim dodatkom.

Obilježavanje Dana kravate proteklo je u zabavnom tonu. Najprije su učiteljice učenicima ispričale kratku povijest kravate i pokazale im kako je kravata izgledala kroz povijest,  nakon čega je  uslijedilo oslikavanje kravata od papira. Tako su nastala prava mala umjetnička djela koja su djeca s ponosom nosila cijeli dan kao modni dodatak. (Anita Gorenc)

objavio: Davorka Facko-Vnučec   datum: 19. 10. 2018.