Posjet Turopolju

U četvrtak  9. travnja išli smo u obilazak našeg zavičaja -Turopolja. Na izlet su išli i učenici trećih razreda iz matične škole. S nama su išli naša učiteljica i asistent. Na izletu smo željeli posjetiti drvene i zidane građevine koje su najvažniji kulturno - povijesni spomenici našeg zavičaja. Za put smo uzeli sendviče, vodu, odgovarajuću odjeću i obuću, blokić, olovke i lopte.

Prvo smo posjetili dvorac u Lukavcu. Tamo smo vidjeli kapelicu sv. Lucije koja je zaštitnica Turopolja, prostoriju u kojoj su se održavala spravišća i zatvor u koji su zatvarali napadače na Turopolje.

Nakon Lukavca posjetili smo kuriju Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici. Kurija je nekad bila dvorac. Sagrađena je bez ijednog čavla, a postoji legenda koja govori da je kurija ukleta. U kuriji se nalazi kojnača i puno slika.

U Velikoj Mlaki posjetili smo kapelu sv. Barbare u kojoj ima puno lijepih slika. Tamo smo imali i odmor. U parku smo jeli i igrali se. Posjetili smo i kapelu Ranjenog Isusa, Vrata od krča i važne ustanove u Velikoj Gorici. Vratili smo se u Lukavec oko 18.30.

Na izletu je bilo zabavno i zanimljivo. Najuzbudljiviji je bio prelazak preko drvenog mosta ispod kojeg je bilo puno vode. Mnoga djeca su se bojala da ne padnu. Meni i Patriku je bilo zanimljivo kamenje u vodi s kojeg se može skakati u vodu.

Jakov Fujs, P.Š. Lukavec

objavio: Maja Mačinko   datum: 21. 4. 2015.