Piknik na školskom dvorištu

Koliko su kulturološki, kulinarski i jezični utjecaji Habsburške Monarhije i austrijskog njemačkog na naše podneblje i dalje snažni i svakodnevno prisutni, primijetili su đaci koji pohađaju slobodnu aktivnost K. und k. ovoga puta na primjeru kajzerice (Kaisersemmel). Austrijskom njemačkom dugujemo i sam izraz žemlja (Semmel), kao naravno i zemlknedle (okruglice od kruha).
Kajzerica je poznato austrijsko pecivo koje se i kod nas često koristi za sendviče. Prava bečka kajzerica ne oblikuje se mehaničkim otiskom poznatog oblika zvijezde, već ručno što nije nimalo jednostavno napraviti. Mi smo za prvi put zadovoljni, a fine, hrskave žemlje odlučili smo iskoristiti za sendviče i prirediti mali piknik iza škole! Ako se i vi želite iskušati u pravljenju rukom oblikovanih kajzerica, evo poveznice na video: https://bit.ly/3LWLHdH , a Nijemci bi rekli: Gutes Gelingen!
(Martina Matezović Biškup, prof. Njemačkog jezika)

objavio: Administrator   datum: 5. 5. 2023.