Ljetni debatni kamp

Svake godine krajem mjeseca kolovoza, u organizaciji Hrvatskog debatnog društva (HDD-a), organizira se Ljetni debatni kamp (ili Ljetna škola demokracije) u trajanju od sedam dana. Ove godine to je već bio 14. Ljetni debatni kamp po redu. Kampovi se redovito održavaju na nekom mjestu na Jadranu (radi zanimljivosti, svake godine Kamp je negdje drugdje).

Ljetni debatni kamp

Na kampu sudjeluje dvjestotinjak sudionika (osnovnoškolaca, srednjoškolaca, maturanata, studenata, profesora i osoblja HDD-a – debatnih mentora, trenera, voditelja…) iz cijele Hrvatske, ali i nekolicina iz susjednih zemalja.

Aktivnosti na kampu su seminari, radionice, content sessioni i debatna liga.

Seminari i content sessioni su vezani uz temu na koju će se debatirati na kampu, a drže ih stručnjaci u konkretnoj temi (profesori, sveučilišni nastavnici, znanstvenici, novinari) i služe za produbljivanje, upotpunjavanje i sistematiziranje znanja o zadanoj temi, oblikovanoj u debatnu tvrdnju – tezu.

Nakon seminara slijede radionice u kojima se debatanti nalaze u manjim skupinama koje vode treneri HDD-a, i čiji je glavni cilj analiza teza kampa i oblikovanje postojećih znanja i podataka u argumentaciju i kontraargumentaciju za sljedeću aktivnost ljetnog kampa – turnir.

Posebnost je turnira koji se održava na ljetnom kampu – rad u mješovitim ekipama. To konkretno znači da su ekipe sastavljene od članova različitih klubova – u pravilu iz različitih gradova – kojima se dodjeljuje voditelj nekog četvrtog kluba. Cilj je ovakvog načina rada razmjena znanja, iskustava, kao i metoda i tehnika rada između debatanata i voditelja iz različitih klubova, pa samim time i škola, gradova i regija. Turnir uključuje kvalifikacijska kola, četvrtfinale, polufinale i finale, i nakon svake debate debatanti od sudaca slušaju obrazloženje njihove presude, s naglaskom na jače i slabije točke debatnih elemenata, a sve s ciljem dublje analize i poboljšanja pripreme za sljedeća kola turnira.

Kamp je osim navedenih aktivnosti, i mjesto druženja debatanata i njihovih voditelja, sudaca, trenera i ostalih, prilika za razmjenu iskustava o radu unutar debatnog kluba i šire, mjesto i vrijeme održavanja godišnje skupštine HDD-a, i cijeli niz drugih aktivnosti.

objavio: Maja Mačinko   datum: 8. 9. 2008.