Projekti Vijeća učenika

PROJEKT: Što sve mogu u svom gradu? Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Velika Gorica

U Hrvatskom zavod zasocijalni rad, Područni ured Velika Gorica ugostila nas ravnateljica Vesna Grospić. Po zanimanju je socijalna radnica i ispričala nam je čime se sve bavi socijalni rad, kome sve pomažu te u kolikoj mjeri je zahtjevan njihov posao.

Hrvatski Zavod za Socijalni Rad, Područni ured Velika Gorica, igra iznimno važnu ulogu u pružanju socijalne podrške na području Gorice te triju općina: Pokupsko, Kravarsko i Orle. Treba napomenuti da osnivač ovog Zavoda nije grad Velika Gorica, već Ministarstvo. Ravnateljica Grospić nam je objasnila i što to znači da je netko osnivač. Kazala nam je kako to u pravilu znači da taj osnivač financira rad ustanove.

Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Velika Gorica, doživio je promjene u nazivu 2020. godine. Sada se nazivaju "Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Velika Gorica." Osim pružanja usluga stanovnicima tog područja, njihove nove prostorije služe i kao sjedište Županijske službe Zagrebačke županije.

Zavod zapošljava stručnjake iz različitih područja, uključujući socijalne radnike, psihologe, pravnike i druge stručnjake. Ova raznolikost omogućava Zavodu da se bavi različitim područjima socijalne skrbi i podrške.

Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Velika Gorica, pruža mnoge različite usluge. To uključuje materijalnu pomoć, savjetovanje i podršku. Također, obavljaju niz poslova koji se tiču smještaja korisnika, vještačenja i priznavanja prava na osnovu zdravstvenog statusa.

Zavod ima i različite odjele koji se bave raznim područjima socijalne skrbi. To uključuje odjel za odrasle osobe i odjel za djecu i obitelj. Na odjelu za odrasle osobe obrađuju se zahtjevi za novčane davanja i provode vještačenja osoba čije je zdravstveno stanje ozbiljno narušeno. Također se brinu o smještaju starijih osoba i suočavanju s obiteljskim nasiljem.

Na odjelu za djecu i obitelj, Zavod se bavi poslovima kao što su skrb o djeci u riziku, posvojenje, razvod braka, obiteljsko nasilje, vršnjačko nasilje i vještačenje djece s poteškoćama u razvoju školovanja. Pomažu roditeljima u situacijama u kojima je potrebna stručna pomoć i podrška.

Zavod također ima ulogu u procesima udomiteljstva i posvojenja. Udomiteljstvo se odnosi na smještaj djece ili odraslih osoba u obiteljske domove ili udomiteljske obitelji. Postoji niz postupaka i provjera prije nego što se osoba može smjestiti u takav oblik skrbi. Posvojenje je posebna pravna procedura koja omogućuje osobama ili parovima da usvoje dijete i stvore pravni odnos roditelja i djeteta.

Zavod se također bavi različitim mjerama obiteljsko-pravne zaštite. To uključuje mjere kao što su upozorenje, stručna pomoć i potpora roditeljima, oduzimanje djeteta ili oduzimanje prava na stanovanje. Odluka o primjeni određene mjere donosi se suđenjem, a cilj je uvijek zaštita dobrobiti djeteta ili odrasle osobe.

Kroz ovaj intervju  s ravnateljicom Vesnom Grospić saznali smo vrijedne infromacije  o socijalnoj skrbi u Hrvatskoj te kako obavljaju izuzetno važan i raznolik posao.  Na kraju nam je ravnateljica istaknula kako je njihov posao često težak i zahtjevan, te da sa svojim korisnicima često budu i tužni, ali da su na kraju dana uvijek zadovoljni jer znaju da pomažu onima kojima je pomoć najviše potrebna.

objavio: Nataša Čurić   datum: 25. 5. 2023.