Projekti Vijeća učenika

PROJEKT: Što sve mogu u svom gradu? Pučko otvoreno učilište

Istražujući svoj grad Veliku Goricu obišli smo i nezaobilaznu ustanovu Pučko otvoreno učilište. Pučko otvoreno učilište u Velikoj Gorici (POUVG) ima duboku povijest i igra značajnu ulogu u obrazovanju i kulturi tog grada. Kroz godine, ova ustanova prošla je brojne promjene i doprinijela razvoju zajednice na različite načine, a s tom bogatom poviješću ustanove upoznale su nas  Marijana Čovčić i Ivana Matić.

Pučko otvoreno učilište snovano je 1960. godine pod nazivom "Narodno sveučilište općine Velika Gorica" te je kasnije preimenovano u današnji naziv.

U svojim počecima, POUVG je bio središnje mjesto gdje su se održavali brojni kulturni događaji. Prikazivani su filmovi, izvodile su se predstave, svirala glazba, pjevalo se i plesalo, izlagane su slike, te su posuđivane knjige iz knjižnice koja se nalazila u sklopu iste ustanove. Osim toga, održavane su radionice iz raznih područja kao što su strani jezici, zavarivanje, šivanje, vožnja automobila i mnoge druge vještine.

U povijesti POUVG-a, ova ustanova bila je i mjesto brojnih sportskih i kulturnih događanja kao što su fašnici, štafete, pokazne vježbe spašavanja i drugo. Gotovo sve što se događalo u Velikoj Gorici na neki način bilo je povezano s ovom ustanovom, čime je postala neizostavni dio povijesti grada.

Danas, POUVG se sastoji od dviju adresa - Zagrebačke 37 i Trga Stijepana Radića 5. Glavna zgrada u Zagrebačkoj 37 dijeli se s Knjižnicom Velika Gorica, a zajedno čine važan kulturni i obrazovni centar grada. U sklopu učilišta, građani mogu sudjelovati u raznim programima i tečajevima. To uključuje tečajeve stranih jezika, informatičke tečajeve, umjetničke radionice, tečajeve za stjecanje certifikata i kvalifikacija, sportske aktivnosti i mnoge druge programe.

U zgradi POUVG-a nalazi se i Dvorana Gorica, koja ima 300 sjedećih mjesta i koristi se za kino, kazališne predstave, koncerte te različite svečane programe. Također, u zgradi su smještene Gradska vijećnica, VIP dvorana za sastanke, učionice, te uredi za različite kulturne djelatnosti.

U sklopu POUVG-a nalazi se i Dom kulture Galženica s velikom izložbenom dvoranom te dvoranom za kazališne predstave i koncerte. Ova institucija, koja se s vremenom obnavljala, planira temeljitu renovaciju i preuređenje.

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica nastavlja svoju važnu ulogu u obrazovanju i kulturnom životu grada te ostaje važno mjesto za stjecanje znanja i umjetničkih doživljaja za sve građane Velike Gorice. Zahvaljujemo ravnateljici Aniti Pišković koja nas je rado primila i na predivnom obilasku ove važne ustanove za naš grad.

objavio: Nataša Čurić   datum: 26. 5. 2023.