Projekti Vijeća učenika

PROJEKT: Što sve mogu u svom gradu? Matični ured

Matični uredi igraju važnu ulogu kada se radi o važnim događajima u čovjekovom životu, kao što su rođenje, brak i smrt, te pružaju temeljne informacije i dokumente koji su bitni za državnu upravu. Iz intervjua s predstavnicom matičnog ureda saznali smo čemu služe matični uredi, što je to OIB, kakve se dokumente možemo dobiti u Matičnom uredu i još puno toga. Lokacija matičnog ureda u Velikoj Gorici je u zgradi Grada Velika Gorica.

Jedan od ključnih čimbenika koji omogućava uspješnu suradnju matičnih ureda s drugim državnim institucijama je Osobni Identifikacijski Broj (OIB). OIB je jedinstveni broj dodijeljen svakom građaninu i povezan je s njihovim vitalnim podacima. Ova povezanost omogućava matičnom uredu komunikaciju i razmjenu informacija s institucijama poput Porezne uprave, Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Zahvaljujući OIB sustavu, sve promjene u životima građana, poput vjenčanja, promjene imena ili adrese, a čak i smrti, evidentiraju se i ažuriraju u matičnom uredu te se automatski prosljeđuju drugim relevantnim institucijama.

Matični uredi također surađuju s Centrom za socijalnu skrb kako bi pratili osobe koje su lišene poslovne sposobnosti. Osim toga, surađuju s diplomatskim predstavništvima kako bi pomogli hrvatskim državljanima koji žive u inozemstvu, olakšavajući im procese poput izdavanja putovnica i drugih dokumenata.

Uz evidentiranje važnih događaja, matični uredi izdaju različite dokumente kao što su izvatci iz matičnih knjiga i rodni listovi. Građani se obraćaju matičnom uredu kako bi promijenili svoje osobno ime, prezime ili adresu, a sve te promjene se bilježe u matičnim knjigama kako bi se očuvala točna evidencija.

Matični uredi također vode i ažuriraju birački popis, što je od ključne važnosti za provedbu izbora i referenduma. Registriraju punoljetne građane i brišu osobe koje su izgubile biračko pravo, bilo zbog prestanka državljanstva ili smrti.

Važno je napomenuti da matični uredi strogo čuvaju osjetljive podatke o građanima i pridržavaju se visokih standarda privatnosti i zaštite podataka. Ti podaci su dostupni samo u skladu s određenim zakonima i propisima te se čuvaju s posebnom pažnjom kako bi se osigurala sigurnost i povjerljivost informacija.

objavio: Nataša Čurić   datum: 1. 6. 2023.