Projekti Vijeća učenika

PROJEKT: Što sve mogu u svom gradu? Gradonačelnik

U sklopu projekta ,,Što sve mogu u svom gradu? '' susreli smo se i s gradonačelnikom Velike Gorice Krešimirom Ačkarom. Saznali smo mnogo pozitivnih stvari o našem gradu. Primjerice kako je Velika Gorica šesti grad po veličini u Zagrebačkoj županiji, a prema statističkim podacima Državnog zavoda za statistiku, ističe se kao jedan od najuspješnijih gradova u Republici Hrvatskoj. Što nam je još otkrio gradonačelnik pročitajte u nastavku.

Gradonačelnik je na početku posebno istaknuo kako u Velikoj Gorici bilježimo velik priljev stanovništva, što nas čini gradom s najviše doseljavanja u cijeloj Hrvatskoj. Razlog za to je visoka kvaliteta života koju Velika Gorica pruža građanima, posebno u području obrazovanja. Velika Gorica je jedan od rijetkih gradova gotovo u potpunosti omogućuje besplatno osnovnoškolsko obrazovanje. U to spadaju besplatni udžbenici, radne bilježnice, tehnički pribor i ostali školski materijal.

Grad je inače osnivač svih osnovnih škola na području Velike Gorice pa onda i brize za infrastrukturu škola, obnavlja učionice i okoliš kako bi stvorili siguran i poticajan okoliš za učenje.  Velika Gorica je poznata kao grad koji ozbiljno ulaže u obrazovanje pa preko 40% proračuna Grada odlazi za obrazovanje.

Na kraju je gradonačelnik Ačkar rekao kako želi potaknuti mlade ljude da se trude, upoznaju sve institucije i promoviraju našu predivnu Veliku Goricu. Pohvalio je projekt učenika i pozvao ih da i dalje svojim znanjem promoviraju Veliku Goricu. Potaknuo ih je da se trude te da se možda jednog dana i oni nađu u Hrvatskom saboru ili se ostvarite u nekom drugom području koje vas zanima. Na kraju je poželio sreću u svim budućim izazovima!

Što je to gradonačelnik?

Gradonačelnik u Hrvatskoj je osoba koju građani biraju da vodi njihov grad. On ili ona je odgovoran za upravljanje gradskim poslovima, donošenje odluka koje se tiču grada i njegovih stanovnika, te provođenje programa i politika koje je postavilo gradsko vijeće. Gradonačelnik predstavlja grad u odnosu na druge gradove i vlasti te radi na poboljšanju života građana u svom gradu.

Kako se postaje gradonačelnikom?
    Izbori za gradonačelnika se održavaju svake četiri godine. Ti izbori se nazivaju lokalni izbori. To su posebni izbori na kojima građani Velike Gorice odlučuju tko će biti njihov gradonačelnik. Ljudi koji žele postati gradonačelnikom trebaju se kandidirati za tu poziciju. To znači da izraze svoju želju da vode grad i prikupe potpise podrške od građana ili članova političke stranke. Kandidati provode kampanju kako bi privukli glasače. To uključuje razgovore s građanima, predstavljanje svojih ideja i planova za grad, te sudjelovanje na debatama. Na dan lokalnih izbora, građani Velike Gorice odlaze na birališta i glasaju za svog kandidata. Biraju osobu koju žele vidjeti kao gradonačelnika. Nakon zatvaranja birališta, broje se glasovi. Kandidat koji osvoji najviše glasova postaje gradonačelnik Velike Gorice.

objavio: Nataša Čurić   datum: 1. 6. 2023.